معرفی دانشگاه علوم انتظامی ناجا ( دانشکده افسری )

دانشکده افسری ( دانشگاه افسری ارتش ) یکی دیگر از نام های این دانشگاه مهم جمهوری اسلامی ایران میباشد . دانشگاه علوم انتظامی ناجا ( نیروی ارتش جمهوری اسلامی ایران ) دانشگاه تخصصی افسران جمهوری اسلامی و برای رشد و پرورش نیروهای اجرایی و … سرزمین ایران اسلامی میباشد .

 دانشگاه علوم انتظامی ناجا یکی از مهم‌ترین واحدهای نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، جهت جذب و به‌کارگیری جوانان شایسته و تربیت و آموزش آنان به شمار می‌آید.

این دانشگاه با هدف تربیت و تعلیم افسران با ایمان، شجاع، آگاه و توانا در راستای اجرای مأموریت‌ها و وظایف متنوع و دشواری که از سوی قانون‌گذار بر عهده‌ی نیروی انتظامی نهاده شده است، دارای جایگاهی ممتاز بوده و از سابقه و قدمت طولانی در نظام دانشگاهی کشور برخوردار است. دانشگاه علوم انتظامی از زمان تأسیس تاکنون، همگام با تحولاتی که در دوره‌های مختلف تاریخی، جامعه و پلیس ایران با آن روبه‌رو بوده دگرگونی‌ها و فراز و نشیب ‌هایی را برای رسیدن به نقطه‌ی مطلوب شاهد بوده است. این دانشگاه در سال ۱۳۲۳ هجری خورشیدی با عنوان «آموزشگاه عالی شهربانی» رشماً فعالیت خود را آغاز نمود. مدت زمان تحصیلی آموزشگاه عالی شهربانی- که در واقع نخستین نام این دانشگاه محسوب می‌شود- دو سال بوده و هدف از تشکیل آن پروزش افسرانی بوده است که به وجه احسن بتوانند از عهده‌ی انجام وظایف مربوط به شهربانی برآیند. آموزشگاه عالی شهربانی از دی‌ماه ۱۳۳۸ به «دانشکده‌ی افسری شهربانی» تغییر نام یافت و طول مدت تحصیلی آن به سه سال افزایش پیدا کرد. پس از تصویب و ابلاغ قانون دانشکده‌ی افسری شهربانی، نظر به اهمیت آموزش‌های ضمن خدمت، مقرر گردید دانشکده ضمن خدمت مشتمل بر دوره‌های نهایی، عالیو تخصصی دایر گردد. چون به هر یک از این دوره‌ها در مؤسسات فرهنگی مشابه «دانشکده» اطلاق می‌گردید، مستند به اجازه‌نامه‌ی وزارت کشور و موافقت شورای عالی فرهنگ، نام دانشکده‌ی افسری شهربانی در همین سال به دانشگاه پلیس تبدیل گردید.

به دنبال طرح ادغام شهربانی، ژاندارمری، کمیته‌ی انقلاب اسلامی و پلیس قضایی، دانشگاه پلیس نیز به «دانشگاه علوم انتظامی» با سازمان و ساختاری جدید تغییر یافت و در واخر سال ۱۳۷۹ نظام نوین دانشگاه، با هویت دانشگاهی علمی و تخصصی با ۹ دانشکده‌ی تخصصی و مرکز آموزشی تدوین گردید.

عناوین واحدهای دانشگاه اعم از دانشکده‌های تخحصصی و واحدهای ستادی به شرح زیر است:

۱- دانشکده‌س پلیس اداری و فنی (مالی، آماد، عمران، مخابرات، اداری)

۲- دانشکده‌ی پلیس انتظامی

۳- دانشکده‌ی پلیس امنیتی

۴- دانشکده‌ی پلیس مرزی

۵- دانشکده‌ی پلیس راهنمایی و رانندگی (راهور)

۶- دانشکده‌ی پلیس جنایی

۷- دانشکده‌ی فرماندهی و ستاد

۸- مجتمع آموزش عالی کوثر

در نظام جدید آموزشی تعداد ۱۵ رشته با ۲۶ گرایش مختلف در مقاطع دانشگاه منطبق با نیازهای تخصصی ناجا طراحی گردیده است.

شیوه‌ی پذیرش دانشجو

جوانانی که علاقه‌مند به تحصیل و راه‌یابی به دانشگاه علوم انتظامی هستند از طریق شرکت در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌های کشور با انتخاب دانشگاه و رشته‌ی مورد‌نظر و کسب نمره و رتبه‌ی قبولی مورد نیاز پذیرفته می‌شوند. داوطلبان علاوه بر کسب رتبه‌ی قبولی و دارا بودن شرایط عمومی استخدام در ایران، باید دارای شرایط اختصاصی باشند که از آن جمله می‌توان به دارا بودن علاقه و انگیزه‌ی لازم، سلامتی کامل جسمی و روانی و شرایط سنی اشاره کرد. تحصیل در این دانشگاه در دو مقزع کاردانی و کارشناسی بوده و در چند ترم اول به صورت شبانه‌روزی است و دانشجویان از امکانات و مزایای خاص تسهیلاتی و رفاهی چون پرداخت حقوق ماهیناه، پرداخت وام، تجهیزات ورزشی، سفرهای سیاحتی و زیارتی و اعطای بورس تحصیلی و امکان ادامه‌ی تحصیل برای مقاطع کارشناسی ارشد و در آینده‌ای نزدیک، دکتری برخوردار می‌شوند.

در سال‌هاي اخير، علاوه بر شيوه‌ی جذب دانشجو از طريق ياد شده، تعداد زيادي از جوانان و دانش‌آموختگان ساير دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي كشور در مقاطع مختلف تحصيلي، پس از انجام مراحل قانوني جذب دانشگاه مي‌شوند و در مراكز آموزش عالي نصر به فراگيري آموزش‌هاي لازم در دوره‌هاي پيش‌بيني شده مشغول مي‌شوند. تعدادي از اين افراد پس از گذراندن يك دوره‌ی عمومي انتظامي كوتاه‌مدت در خدمت پليس كشور قرار مي‌گيرند و تعدادي ديگر پس از اتمام آموزش اوليه‌ی عمومي، جهت تكميل آموزش‌هاي تخصصي به ساير دانشكده‌هاي دانشگاه اعزام مي‌شوند و به تناسب رشته‌ی پذيرفته شده، دوره‌ی آموزشي را تا رسيدن به سطح يك افسر كارآمد پليس ادامه مي‌دهند.

پليس زن در ارتش

پس از انقلاب اسلامي عرصه براي حضور و نقش‌آفريني زنان دين‌مدار و شايسته در بسياري از نقش‌هاي اجتماعي فراهم گرديد و مبناي اين حضور را شركت گسترده و فعال زنان مسلمان در جريان انقلاب و رهنمودهاي امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري مي‌توان جست‌وجو كرد. اما از اين بين، نقش زنان در ماهيت انتظامي و انجام وظايف مربوط به اين حوزه همچنان خالي بود. ولي با وجود ضرورت‌هاي موجود در سال۱۳۷۷ پس از تصويب اصلاحيه‌ی مربوط به قانون و مقررات استخدامي نيروي انتظامي توسط مجلس شوراي اسلامي و تصويب ستاد كل نيروهاي مسلح، اين سازمان مجاز به استخدام زنان در مشاغل انتظامي گرديد.

بر همين اساس در سال ١٣٧٨ مجتمع آموزش عالي(خواهران) كوثر در تابعيت دانشگاه علوم انتظامي، به منظور تربيت نيروي مجرب و كارآزموده از بين دختران مؤمن و متعهد، تأسيس و با پذيرش دانشجو شروع به كار نمود.

شرايط پذيرش پليس زن :

از بين شركت‌كنندگان در آزمون سراسري دانشگاه‌ها افرادي كه تمايل به انتخاب رشته علوم انتظامي در مقاطع كارداني و يا كارشناسي را داشته باشد با انتخاب كد مربوط و با اتخاذ رتبه‌ی علمي در كنكور، به ميزان سه برابر ظرفيت پذيرش شده و از بين آنان تعداد نفرات مورد نياز كه شرايط ذيل را دارا باشند انتخاب مي‌گردند:

۱- مسلمان و متعهد به موازين شرعي و اسلامي.

۲- ايراني و پايبند به قوانين و مقررات جمهوري اسلامي.

۳- برخورداري از سلامت جسمي و رواني.

٤- دارا بودن حداقل قد ١٦٣ سانتي‌متر.

٥- دارا بودن حداقل ١٨ و حداكثر ٢٥ سال سن.

۶- دارا بودن حداقل معدل كتبي ديپلم ۱۵

مدت دوره:

طول دوره آموزشي براي دانشجويان كارشناسي ٤ سال و كارداني ٢ سال مي‌باشد. لازم به ذكر است كه دوره به صورت شبانه‌روزي بوده و خوابگاه و ساير امكانات رفاهي در اختيار پذيرفته‌شدگان قرار مي‌گيرد.

واحدهاي درسي دانشگاه افسری ارتش :

دانشجويان دانشگاه علوم انتظامی (كليه گرايش‌ها) برای اخذ مدرک كارشناسی بايستی حداقل ۱۶۰ واحد شامل دروس نظامی تخصصی و رزمی را بگذرانند.

به دانشجويان رشته‌ی علوم انتظامي، علاوه بر دروس مصوب وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، دروس تخصصي و ورزش‌هاي رزمي و تخصصي نيز به منظور تقويت قواي جسماني و كسب مهارت‌هاي لازم در ورزش‌هاي رزمي و دفاع شخصي تحت سه عنوان ورزش رزمي تكواندو، كاراته و جودو ارائه مي‌گردد.

دانشجويان پس از گذراندن دروس آموزش مقدماتي، عمومي، پايه و اصلي طي ٤ نيم سال با ورود به يكي از گرايش‌ها دروس تخصصي همان گرايش را مي‌گذرانند.

هم‌چنين پس از گذراندن ١٠ واحد فوق برنامه، درسي تحت عنوان آموزش مقدماتي كه آشنايي با قوانين و مقررات و آيين‌نامه‌هاي معمول و جاري در زندگي مقدس سربازي است با اخذ سردوشي نائل خواهد آمد.

دوره‌هاي تخصصي و نوع به‌كارگيري:

دانشجويان پس از طي موفقيت‌آميز چهار نيم سال تحصيلي برابر شرايط و ضوابط و با توجه به علاقه مندي و ميزان معدل تحصيلي و نياز سازمان در يكي از گرايش‌هاي انتظامي، كشف جرائم، راهنمايي و رانندگي، اطلاعات، اداري و مخابرات به صورت تخصصي ادامه تحصيل خواهند داد و مجموعاً پس از هفت نيم‌سال تحصيلي موفق به اخذ مدرك ليسانس علوم انتظامي شده و برابر ضوابط و نياز سازماني در يكي از يگان‌هاي تابعه مشغول به كار خواهند شد.

30 دیدگاه در“معرفی دانشگاه علوم انتظامی ناجا ( دانشکده افسری )

 • ۱۳۹۵-۰۳-۰۴ در۲۰:۵۷
  پیوند یکتا

  دوست دارم برم این دانشگاه واقعا
  بچه ها برام دعا کنید

  پاسخ
  • ۱۳۹۵-۰۳-۰۴ در۲۱:۰۲
   پیوند یکتا

   دانشگاه خوبیه تلاش کن انشالله دانشگاه علوم انتظامی ناجا راحت قبول میشی .
   فقط تلاش

   پاسخ
 • ۱۳۹۵-۰۴-۰۷ در۱۶:۳۰
  پیوند یکتا

  سلام بایدرتبه ی کنکورمون چقدباشه تامجازبشیم؟

  پاسخ
  • ۱۳۹۵-۰۴-۱۰ در۱۸:۲۴
   پیوند یکتا

   بستگی به نوع رشته و مسائل مرتبط داره .

   پاسخ
 • ۱۳۹۵-۰۴-۱۹ در۲۰:۳۵
  پیوند یکتا

  هیچ راهی نداره برای رشته های کاردانش ک برن دانشگاه علوم نظامی

  پاسخ
  • ۱۳۹۵-۰۴-۲۰ در۱۷:۳۶
   پیوند یکتا

   سلام
   دانشگاه علوم انتظامی امین هست یه زمانی پذیرش خواهران داشت اگه اشتباه نکنم .
   اگر دقیقا اطلاعات میخوایید در طی مطلبی در سایت انشالله توضیح خواهم داد در رابطه باهاش

   پاسخ
 • ۱۳۹۵-۰۴-۲۸ در۱۹:۵۴
  پیوند یکتا

  ناجا = نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
  نه ارتش

  پاسخ
  • ۱۳۹۵-۰۵-۰۳ در۱۰:۳۹
   پیوند یکتا

   والا ما هم همینو گفتیم !
   پاراگراف دوم متن رو بخونید :
   دانشگاه علوم انتظامی ناجا یکی از مهم‌ترین واحدهای نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، جهت جذب و به‌کارگیری جوانان شایسته و تربیت و آموزش آنان به شمار می‌آید.

   با سپاس 🙂

   پاسخ
 • ۱۳۹۵-۰۵-۱۱ در۱۰:۳۴
  پیوند یکتا

  سلام بنده رشتم انسانی هست وخیلی علاقه دارم برم دانشگاه نیرو انتظامی می خواستم بدونم چندتا دانشگاه علوم انتظامی توی کشور هست و چه مزایا وچه شرایطی می خواد حقوقش چه طور هست یادتون نره که من می خوام برم دانشگاه افسری پلیس نه ارتش وسپاه

  پاسخ
 • ۱۳۹۵-۰۵-۱۲ در۲۲:۰۶
  پیوند یکتا

  سلام من خیلی ب این رشتهممه دارم و اینکه الان ترم دوم مهندسی هستم میشه راهنماییم کنین ک چطوری میتونم ب این دانشگاه برم یعنی دوباره باید کنکور بدم؟یا راه دیگه ایم هست؟؟

  پاسخ
 • ۱۳۹۵-۰۵-۱۷ در۱۱:۴۵
  پیوند یکتا

  سلام
  من اگر انتخاب رشتمو نقشه کشی بزنم امکان رفتن به دانشگاه علوم انتظامی هست ؟

  پاسخ
 • ۱۳۹۵-۰۵-۲۱ در۲۱:۲۶
  پیوند یکتا

  ایولله …. به این میگن اطلاعات کامل… ممنون

  پاسخ
 • ۱۳۹۵-۰۵-۲۶ در۱۰:۱۴
  پیوند یکتا

  سلام من رشتم تجربیه می خام برم دانشگاه نیرو انتظامی شرایطش چیه

  پاسخ
 • ۱۳۹۵-۰۵-۲۶ در۱۱:۲۱
  پیوند یکتا

  سلام میخاستم بدونم با چه رتبه میشه تو دانشگاه علوم انتظامی قبول شد؟….. بعد اینکه من بابان نظامی تاثیری داره؟ ممنون

  پاسخ
 • ۱۳۹۵-۰۶-۰۱ در۰۸:۴۹
  پیوند یکتا

  اقا من دیپلم فنی دارم میخوام ببینم اگر پیشدانشگاهی تجربیو پاس کنم میتونم برم دانشکده افسری

  پاسخ
 • ۱۳۹۵-۰۶-۰۶ در۱۵:۰۱
  پیوند یکتا

  سلام..میخواستم ببینم با رتبه ی ۱۶۰۰۰میشه قبول شد..

  پاسخ
 • ۱۳۹۵-۰۶-۰۶ در۱۵:۰۲
  پیوند یکتا

  سلام..میخواستم ببینم با رتبه ی ۱۶۰۰۰میشه قبول شد..
  البته رشته ی علوم انسانی هستم

  پاسخ
 • ۱۳۹۵-۰۶-۱۳ در۱۸:۰۸
  پیوند یکتا

  معدلم دیپلمم ۱۲/۷۹ هست و چقدر رتبه کنکور باید باشه تا وارد دانشگاه افسری انتظامی بشم؟

  پاسخ
 • ۱۳۹۵-۰۶-۱۶ در۰۰:۳۴
  پیوند یکتا

  سلام خواهش میکنم کمکم کنید.
  من متولد ۷۳/۹/۳ هستم. دیپلم ریاضی دارم. الان دانشجو کارشناسی مکانیک هم هستم ولی۶۰ واحد پاس کردم تا الان. شدیدا دلم میخوام وارد نظام بشم؛ ارتش یا نیروی انتظامی. نمیدونم باید چیکار کنم! کجا برم! اصلا میتونم یا نه! اگه بشه همین الان انصراف میدم. بعد رزمی هم کار کردم مقام کشوری دارم.
  خواهش میکنم کمکم کنید.

  پاسخ
 • ۱۳۹۵-۰۷-۱۹ در۱۹:۳۰
  پیوند یکتا

  سلام
  من متولد ۱۳۷۸هستم.
  رشتم انسانیه و الانم پیش دانشگاهی میخونم.
  ومیخوام زودتراز کنکور ثبت نام کنم میشه؟چون یه جا خوندم که نوشته بود گواهی اشتغال به تحصیلم قبول میکنن.
  میخوام دانشگاه تهران قبول شم .باید چیکار کنم؟و اینکه کارت فعال بسیجم دارم تاثیر داره؟

  پاسخ
  • ۱۳۹۵-۰۷-۲۴ در۰۸:۳۹
   پیوند یکتا

   شما میتونید کنکور‌آزمایشی شرکت کنید و نتیجه ی اون هیچ تاثیری برای شما نداره و فقط شما یک کنکور دادید ! و بس !

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *