پردیس دانشگاهی خودگردان چیست ؟‌ شهریه و روش ورود به دانشگاه پردیس

 پردیس های خودگردان در واقع شعبه هایی از دانشگاه های دولتی یا سراسری هستند که طبق مجوزی که از مجلس شورای اسلامی برای دانشگاه های دولتی گرفته شده است در واقع بعضی از دانشگاه ها می توانند با تغییر اسم دانشگاه دولتی به پردیس خودگردان همان دانشگاه شعباتی ایجاد کرده و شروع به جذب دانشجو کنند. مثلا دانشگاه شهید بهشتی دارای پردیس دانشگاه شهید بهشتی می باشد. تا سال ۹۲ قبولی در دانشگاه های پردیس های خودگردان بصورت نیمه متمرکز بود. یعنی در ابتدا سه برابر ظرفیت هر رشته محل به مصاحبه دعوت می شدند و پس از انجام مصاحبه و به شرط تسلط بر زبان انگلیسی قبولی قطعی شده و می توانستند به تحصیل ادامه دهند که از سال ۹۳ این دانشگاه ها از نیمه متمرکز به متمرکز تغییر یافتند و قبولی در این دانشگاه ها تک مرحله ای و صرفا با اعلام سازمان سنجش صورت می پذیرفت. یعنی مانند دانشگاه های دیگر در شهریور ماه در اعلام نتایج نهایی سازمان سنجش مشخص می شود که دانش اموزی در پردیس های خودگردان ( به شرط انتخاب ) قبول شده است یا نه، و دیگر شرط مصاحبه حذف شد و در واقع شرایط قبولی در این دانشگاه ها راحت تر شده است.

پردیس های خودگردان یا همان پردیس های بین المللی با هدف جذب دانشجو از سایر کشورها به وجود آمدند ولی متاسفانه بعد از گذشت چند سال این امر محقق نشد و جذب دانشجو از سایر کشورها موفقیت آمیز نبود به همین دلیل اسم این دانشگاه ها از پردیس هاس بین الملل به پردیس های خودگردان تغییر نام دادند که از بین دانشجویان داخل کشور پذیرش کنند.

بزرگ ترین تاثیر پردیس های خودگردان را می توان در دانش آموزان رشته تجربی دید. زیرا در کنکور انسانی هیچ پردیس خودگردانی دانشجو نمی گیرد و در کنکور ریاضی هم تنها دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه صنعتی شریف ( هنوز شرط مصاحبه برای این دانشگاه برداشته نشده است ) در پردیس های خودگردانشان دانشجو می گیرند. بنابراین عملا  چون ظرفیت این دو دانشگاه ۴۱۵ نفر بوده است پس تاثیر چندانی در قبولی دانش آموزان ندارد.

ولی با نگاهی به تعداد پذیرش پردیس های خود گردان می توان به عدد بسیار بالاتری رسید عددی در حدود ۱۵۰۰ نفر که واقعا تعداد بسیار بالایی می باشد خصوصا با توجه به این که رشته هایی که می گیرند رشته های تاپ مثل داروسازی و پزشکی و دندانپزشکی و تعدادی از رشته های پیراپزشکی. بنابراین پردیس های خودگردان تاثیر زیادی در قبولی این رشته های پرطرفدار دارند.

مشکل بزرگی که اکثر دانش اموزان را از انتخاب دانشگاه های پردیس خودگردان منع می کند شهریه بسیار بالای پردیس های بین الملل میباشد که واقعا سنگین می باشند.

میزان شهریه دانشگاه پردیس خودگردان سال ۹۶

مبالغ هنگفت شهریه پردیس خودگردان برای عدیده ی دانشجویان مشتاق به پزشکی و رشته های مرتبط با آن قابل پرداخت نیست زیرا برای کسب یک مدرک دکتری پزشکی مبلغی بالغ بر ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان می‌بایست پرداخت کنید .

شهریه دکتری حرفه ای پزشکی هر ترم ۱۷ میلیون تومان

دکتری حرفه ای دندان پزشکی هر ترم ۱۸ میلیون تومان

کارشناسی (فیزیوتراپی ٬ بینایی سنجی و تغذیه ) هر ترم ۸ میلیون

کارشناسی مامایی و پرستاری هر ترم ۵ میلیون تومان میباشد .

 

تحصیل در پردریس های خودگردان در بعضی رشته ها و بعضی دانشگاه ها بدون کنکور و در بعضی دیگر صرفا از طریق کنکور سراسری ممکن است

 

توجه » این مبالغ در نیمسال تحصیلی مهر۹۶-۹۷ ممکن است با افزایش ۱۵ درصدی مواجه شده و مبالغ بالا برای نیمسال تحصیلی دوم سال۹۵-۹۶ میباشد که از طریق کنکور۱۰۰ انتشار یافته است .

 

لطفا نظرات و سوالات خود را در خصوص دانشگاه پردیس خودگردان در همین بخش مطرح بفرمایید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *