فرمول محاسبه ی تراز در کنکورها و آزمون ها

شاید برایتان پیش آمده باشد که معنی و مفهوم کلمه ی [ تراز ] چیست ! اصلا چرا تراز مهم است ؟ تراز به چه درد میخورد ! و چرا در کنکور ها و آزمون ها و گاها امتحانات تستی از آن استفاده میشود !

از هر کس هم میپرسی جواب میدهد » هر چه تراز بالاتر بهتر ! ( خیلی ممنون واقعا :|‌ )

کنکور۱۰۰ برای پاسخی کامل برای شما عزیزان داوطلب کنکوری و کسانی که دوست دارید بدانید تراز چیست آماده کرده است با ما همراه باشید .

چرا تراز اهمیت دارد؟

خب، برای اینکه افراد یک آزمون را رتبه‌بندی کنیم، شما چه راهی پیشنهاد می‌کنید؟

خوب، ممکن است بگویید هر کس هر نمره‌ای که صرفا گرفت (که اصطلاحاً آن‌را «نمره خام» می‌نامیم) در رتبه بالاتری قرار بگیرد.

خوب، با این حساب مثلاً شما نمره ۱۷ می‌گیرید و در جایگاه اول قرار می‌گیرید اما فردای همان روز یک آزمون دیگر گرفته می‌شود و شما در آن آزمون هم ۱۷ می‌گیرید اما این بار در جایگاه آخر قرار می‌گیرید. چرا؟ چون دیروز سؤالات آسان بوده و امروز سؤالات سخت.

متوجه می‌شوید مشکل چیست؟ نمره ۱۷ شما یک بار ارزش بالاترین را داشت و یک بار ارزش پایین‌ترین! یعنی بحث این است که مثلاً ممکن است من در کنکور امسال نمره‌ام ایکس بشود و نفر اول کنکور بشوم. بعد کنکوری‌های سال‌های قبل بگویند چون آزمون آسان بوده ایشان نمره بالا گرفته و از این جور حرف‌ها…
یا مثلاً ممکن است شما ریاضی که درس با ضریب بالا است را خوب بزنید و نمره خوبی بگیرید اما در درس ادبیات هیچ دانشی نداشته باشید!

یک مشکل دیگر که تراز حل می‌کند این است: فرض کنید بخواهیم بر اساس «نمره خام» رتبه‌بندی کنیم. فرض کنید یک نفر در یک کلاس ۱۸ گرفته. آیا می‌شود گفت او نفر اول می‌شود؟ خیر! شاید آزمون آنقدر ساده بوده که همه افراد کلاس ۱۹ و ۲۰ گرفته‌اند و او آخرین نفر می‌شود! یعنی ۱۸ آن ارزشی که در آزمون‌های دیگر دارد را ندارد!

در بحث «تراز» (یا Balance) ما دنبال «یکسان‌سازی ارزش نمره» و «نرمال‌سازی» (Normalization) هستیم. یعنی ترازی که می‌گیرید همیشه ارزشش همان باشد و اینکه نسبت به «همه سؤالات» سنجیده شوید. در ترازبندی، تک‌تک سؤالات مهم می‌شوند (یعنی هر چه دیگران به آن سؤال، کمتر پاسخ صحیح دهند، ارزشش آن سؤال بالاتر می‌رود) و اینکه سطح بقیه افراد چطور باشد، روی تراز شما مؤثر است.

تراز، معمولاً عددی است بین ۰ تا ۱۰۰۰۰ و ظاهراً گاهی اوقات روی ۱۵۰۰۰ هم تنظیم می‌کنند. (بسته به تعداد شرکت کنندگان)

فرمول به دست آوردن تراز هر درس چیست؟

برای به دست آوردن تراز کلی داوطلب ابتدا باید تراز او در هر درس را به دست آوریم.

تراز کاربر در هر درس طبق فرمول‌های زیر محاسبه می‌شود

فرمول محاسبه تراز آزمون

نمره خام در کنکور و آزمون‌های مشابه چطور محاسبه می‌شود؟

همانطور که می‌بینید برای محاسبه تراز، به «نمره خام» نیاز دارید. نمره خام همان است که شما بارها شنیده‌اید: اگر آزمون نمره منفی داشته باشد، باید تعداد گزینه‌های صحیح را بشماریم و به ازای هر ۳ غلط یکی از تعداد صحیح‌ها کم کنیم. سپس عدد را به تعداد کل سؤالات تقسیم کنیم و نتیجه را در ۱۰۰ ضرب کنیم تا یک عدد درصدی به دست آید. این می‌شود نمره خام شما در آن درس.

مثلاً اگر از ۲۵ سؤال، ۱۰ سؤال را صحیح بزنید و ۳ سؤال را غلط و بقیه را نزنید، نمره خام شما می‌شود:

(۱۰-۱)/۲۵*۱۰۰=۳۶%

شاید فرمول راحت‌تر این باشد:

محاسبه ی تراز کنکور

 

True :‌ تعداد پاسخ‌های صحیح
False : تعداد پاسخ‌های غلط
Total : تعداد کل سؤالات

 

فرمول به دست آوردن تراز کل چیست؟

برای به دست آوردن تراز کل، اینطور که یک جا نوشته شده، باید تراز هر درس را ضرب‌در ضریب آن کنید و با هم جمع کنید. سپس نتیجه را تقسیم بر جمع ضرایب دروس کنید. یعنی:

محاسبه ی تراز کل کنکور

هر چند من در تستا طبق این فرمول عمل کردم اما فکر می‌کنم تراز کل هم باید مانند همان تراز هر درس حساب شود. یعنی باید نمره خام میانگین را برای کل آزمون به دست آوریم. سپس سیگمای تفریق نمره خام همه داوطلبین منهای نمره میانگین و ادامه ماجرا…

این را هنوز مطمئن نیستم. اگر کسی از دوستان می‌داند و مطمئن است لطفاً در بخش نظرات اعلام کند.

 

به بار پردازشی نرم افزار توجه کنید!

فقط دلم می‌خواهد یک لحظه تصور کنید برای به دست آوردن تراز داوطلب در هر درس چه پردازش عظیمی باید انجام شود! اصلاً تراز را رها کنید! نمره میانگین کل داوطلبان در هر درس را تصور کنید! وقتی تعداد داوطلبین بیش از ۱۰۰ نفر و سؤالات بیش از ۱۰۰ تا باشد، آنقدر پردازش عظیمی لازم است که احتمالاً نرم افزار وسط کار جا بزند و ادامه ندهد!!
آنقدر این پردازش طولانی و سنگین است که من حوصله نوشتن مراحل آن‌را ندارم تا شما عظمتش را درک کنید!
حالا تصور کنید باید نمرات میانگین و تراز چندین درس حساب شود و اگر تراز کل را طبق نظر من بخواهیم حساب کنیم، واویلا می‌شود!!!!!!!!!

ما در تستا این امکان را فقط برای آزمون‌هایی با تعداد افراد زیر ۱۰۰ نفر پیشنهاد می‌کنیم که فعال کنند وگرنه بعید می‌دانم سرور اجازه دهد چنین پردازش عظیمی برای یک سایت انجام شود. آن هم اگر تصور کنیم همه کاربران بخواهند همزمان بروند کارنامه خود را ببینند!!!!!!!!!!!!!!!!!!

وقتی داشتم بحث تراز را پیاده‌سازی می‌کردم، دائم به فرمول‌ها فکر می‌کردم و سرم را به میز و در و دیوار می‌زدم تا تخلیه شوم! خواهرزاده‌ی ۷ ساله‌ام کنارم با آی.پد بازی می‌کرد، گفت: دایی! بسه! دیگه داری دیوونه می‌شی!! 🙂
از آن محاسبات بود که بعد از پیاده‌سازی به خودم تبریک گفتم! 🙂

 

 

نویسنده ی مقاله :‌ حمید رضا نیرومند

5 دیدگاه در“فرمول محاسبه ی تراز در کنکورها و آزمون ها

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۴ در۱۷:۳۴
  پیوند یکتا

  Khob neveshti vali akharesh behtar mitonest bashe :
  In mohasebat ro ba ye pc khonegi ham mishe anjam dad, no problem for server.

  پاسخ
  • ۱۳۹۴-۰۸-۲۴ در۲۰:۳۴
   پیوند یکتا

   به هر حال نیازمند توضیح کامل بود این بخش که برخی از عزیزان میبایست اطلاعات دقیقی از نحوه ی محاسبه میداشتن که توضیح لازمه داده شد.
   سوالی دارید بنده در خدمتم

   پاسخ
 • ۱۳۹۵-۱۰-۲۶ در۱۵:۳۵
  پیوند یکتا

  ببخشید نمره ی کل ک تو کارنامه دانشگاه ازاد هست همین ترازه؟

  پاسخ
 • ۱۳۹۵-۱۰-۲۶ در۱۵:۳۶
  پیوند یکتا

  ببخشید برای اینکه تراز ۵۰۰۰ کنکور پارسال ک درصداش هم میانگین پنج بوده بشه ۸۰۰۰ درصدها باید چند برابر بشه؟

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *