شرایط شرکت و ثبت نام در کنکور سراسری ۹۶

اولین سوالی که برای ثبت نام کنکور پیش می‌آید شرایط و ضوابط شرکت در آن است . شرایط شرکت در کنکور به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم میشود که این شرایط برای رشته های علوم تجربی ٬ ریاضی ٬‌انسانی ٬ هنر ٬ زبان و انسانی می‌باشد . قوانین و مقررات ذکر شده دراین مقاله در برگرفته از قوانین کامل و مکمل سازمان سنجش کشور است و باید در نظر داشته باشید که تمامی موارد ذکر شده حائز اهمیت و لازم است . با کنکور۱۰۰ در ادامه ی این مقاله همراه باشید

شرایط عمومی شرکت در کنکور سراسری ۹۶

شرایط عمومی شرکت در کنکور سراسری ۹۶ شامل موضوعاتی مرتبط با دین و سلامت جسمی و عدم سوء سابقه است که در زیر توضیح داده ایم.

 1. داوطلبان شرکت در کنکور ۹۶ باید معتقد به دین اسلام یا یکی از ادیان  تصریح شده در قانون اساسی باشند.
 2. هر شخص بنابر دینی که انتخاب کرده است مکلف به انجام واجبات و محرمات آن دین باشد.
 3. نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران دشمنی نداشته باشد.
 4. مشهور به انجام اعمال خلاف شئونات شغلی و تحصیلی نباشد.
 5. با توجه به رشته انتخابی سلامتی جسمانی داشته باشد و معتاد به مواد مخدر نباشد.

 

شرایط اختصاصی شرکت در کنکور سراسری ۹۶

شرایط اختصاصی شرکت در کنکور سراسری ۹۶ حاوی شرایط مهمی است که کلیه داوطلبان شرکت در کنکور ۹۶ باید توجه ویژه به آن داشته باشند. شرایط اختصاصی شرکت در کنکور سراسری ۹۶ شامل شرایط مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری ۹۶ ، شرط تحصیل مجدد فارغ التحصیلان رشته های پزشکی ، موضوع نظام وظیفه آقایان و تعداد دفعات شرکت در کنکور سراسری و تحصیل رایگان می باشد که در زیر بصورت کامل به توضیح این شرایط پرداخته ایم :

 1. داوطلبان شرکت در کنکور سراسری ۹۶ باید یا دیپلم ۴ ساله نظام قدیم ارائه دهند ، یا مدرک کاردانی ( فوق دیپلم ) داشته باشند یا مدرک پیش دانشگاهی موقع ثبت نام داشته باشند و یا تا پایان شهریور سال ثبت نام کنکور سراسری ۹۶ یکی از این مدارک را اخذ کرده باشند.
 2. اگر شخصی دانشجوی دوره روزانه در کلیه مقاطع تحصیلی ( کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ) حق ثبت نام در کنکور سراسری ۹۶ را ندارند مگر اینکه تا ۳۰ بهمن ماه سال ۹۵ از تحصیل دوره روزانه انصراف دهند.
 3. کلیه کسانی که از کنکور سال ۶۴ تا کنون ۲ بار بواسطه شرکت در کنکور سراسری در یک رشته محل روزانه پذیرفته شده اند از شرکت در کنکور سراسری ۹۶ محروم هستند.
 4. اگر داوطلبی در کنکور سال ۹۵ شرکت کرده و در یک رشته محل روزانه پذیرفته شده و قصد شرکت در کنکور سراسری ۹۶ را دارد اولا تنها حق انتخاب دوره های غیر روزانه را در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶ دارد ( مثل دانشگاه های شبانه ، پردیس خودگردان ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، مجازی و دانشگاه آزاد ) همچنین باید حتما تا ۳۰ بهمن ۹۵ از دوره روزانه انصراف دهد.
 5. دانشجویان دوره های غیر روزانه ( مثل دانشگاه های شبانه ، پردیس خودگردان ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، مجازی و دانشگاه آزاد ) می توانند بدون انصراف از دانشگاه محل تحصیل در ثبت نام کنکور سراسری ۹۶ شرکت کنند و پس از قبولی نهایی در یک رشته محل در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶ از دانشگاه اولیه خود انصراف دهند.
 6. کلیه داوطلبان کنکور سراسری ۹۶ که قبلا در یک رشته دانشگاهی از مزایای تحصیل رایگان استفاده کرده اند و می خواهند در رشته های غیر پزشکی تحصیل مجدد کنند در صورت قبولی در یک رشته محل روزانه باید شهریه معادل شبانه آن را پرداخت کنند.
 7. کلیه داوطلبان کنکور سراسری ۹۶ که قبلا در یک رشته دانشگاهی تحصیل رایگان داشته اند و قصد تحصیل مجدد در رشته های گروه پزشکی را دارند تنها حق تحصیل در پردیس های خودگردان و ظرفیت مازاد را دارند. البته این مصوبه خلاف رای دیوان عدالت اداری است . برای کسب اطلاعات بیشتر و مطالعه مقاله ” آیا برای تحصیل مجدد در رشته های پزشکی دانشگاه دولتی باید شهریه پرداخت کرد ” کلیک کنید.

2 دیدگاه در“شرایط شرکت و ثبت نام در کنکور سراسری ۹۶

 • ۱۳۹۵-۱۱-۱۰ در۱۶:۰۱
  پیوند یکتا

  سلام ثبت نام کنکور۹۶ کی شروع میشه و میدونید کنکور چه تاریخیه

  پاسخ
  • ۱۳۹۵-۱۱-۱۰ در۱۶:۰۵
   پیوند یکتا

   سلام ثبت نام کنکور سراسری سال ۹۶ از ۱۹ بهمن شروع میشه و انشالله ۲۰ الی ۲۴ تیر کنکور برگزار خواهد شد .

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *