۱۸ دانش آموز در سال تحصیلی ۹۴-۹۵ خودکشی کردند !

خودکشی دانش آموزان در سال تحصیلی که گذشت بیش از پیش بود و این موضوع نگرانی زیادی را در پی دارد و مطمئنا نیازمند بررسی های دقیق و کارشناسی مسئولان زیربط مخصوصا آموزش و پرورش کشور و نحوه ی پرورش این عده از دانش آموزان تاثیر پذیر است .

خودکشی یک راه کاملا غیرمنطقی و در برگرفته از ضعف شدید فکری و عصبی میباشد که متاسفانه این روزها دانش آموزان زیادی را تحت تاثیر قرار داده است .

خبر خودکشی دختر ۱۶ ساله در مدرسه‌ ای در شهرک غرب، پس از پایان آخرین امتحان که ادبیات بود، سال تحصیلی ۹۴-۹۵ را با شوک به پایان برد. او روز سه شنبه ۱۸خرداد ماه پس از امتحان ادبیات فارسی و گرفتن عکس یادگاری با دوستان و معلمان خود در سرویس بهداشتی مدرسه خود را به دار آویخت.

در سال تحصیلی که همین روزها به پایان می رسد، تاکنون ۱۵ دانش‌آموز خودکشی منجر به مرگ داشتند، اگر ۳ موردی که در آخر خرداد ۹۴ و تابستان همان سال را هم اضافه کنیم، به عدد ۱۸ دانش آموزی که در پایان سال تحصیلی ۹۴-۹۵ عاقبت به خیر نبودند،‌ می رسیم.

البته نگفته پیداست که تعداد دانش‌آموزانی که اقدام به خودکشی می‌کنند و خوشبختانه منجر به مرگ نمی‌شود، بیش از این حرف‌هاست.

در جدول زیر خودکشی های منجر به مرگ دانش‌آموزان در سال تحصیلی ۹۴-۹۵ را می‌بینید؛

ردیف تاریخ استان توضیحات
۱ ۳۰ خرداد ۹۴ تهران مجید ۱۴ ساله دانش‌آموز مدرسه نمونه دولتی تهران، به دلیل مردود شدن در امتحانات پایان سال، با سیم برق خود را از تراس حلق‌آویز کرد و روز بعد به دلیل آسیب مغزی جان سپرد.
۲ ۳۰ تیر ۹۴ آذربایجان غربی دختری ۱۸ ساله، دانش‌آموز رشته تجربی در محله شهرک فرهنگیان شهرستان بوکان پس از اعلام نتیجه کنکور سراسری و قبول نشدن در دانشگاه، با پرت کردن خود از طبقه سوم خانه، به زندگی‌اش پایان داد.
۳ ۱۴ شهریور۹۴ لرستان امیر دانش‌آموز ۱۴ ساله یکی از مدارس لرستان، به دلیل نمره پایین در درس ریاضی و ترس از سرزنش شدن، با شلیک گلوله به زندگی خود پایان داد.
۴ ۱۸ مهر در ۹۴ تهران پریناز ۱۳ ساله خود را از میان نرده‌های پل عابر در شرق تهران به پایین پرتاب کرد و پس از برخورد با اتوبوس جان باخت. بر اساس اظهارات دوست این دانش‌آموز، او پیش از خودکشی گفته بود از زندگی خسته شده‌ام.
۵ ۴ آبان ۹۴ آذربایجان غربی «هاوری» دانش‌آموز ۱۱ ساله، ساکن محله تاج‌الدین در شهرستان اشنویه، جلوی آینه خود را دار زد و جان سپرد. این نوجوان، دو روز پس از دیدن فیلمی با مضمون خودکشی، دست به چنین اقدامی زده است.
۶ ۷ آبان ۹۴ تهران دانش‌آموز پنجم ابتدایی در محله خلیج‌فارس تهران به وسیله روسری، خودش را از میله بارفیکس ـ حلق‌آویز کرد و جان سپرد؛ دلیل این خودکشی بیان نشد.
۷ ۱۷ آبان ۹۴ مازندران «مهرشاد» دانش‌آموز ۱۴ ساله ساکن شهر «رستم‌کلا» خود را از پنکه سقفی خانه حلق‌آویز کرد و جان سپرد. در نامه مکتوبی که مهرشاد از خود به جا گذاشته آمده بود: «فردا همه‌تان به مراسم تشییع جنازه‌ام بیایید».
۸ ۲۷ آبان ۹۴ خراسان جنوبی دانش‌آموز ۱۶ ساله مدرسه شبانه‌روزی شهید مطهری، در آبیز شهرستان زیر کوه که قبلا پدرش او را سرزنش کرده بود وقتی همه خواب بودند، خود را به نرده‌های پشت خوابگاه حلق‌آویز کرد و جان داد.
۹ ۲۶ آذر ۹۴ خراسان شمالی «سجاد» ۱۵ ساله، دانش‌آموز دوم دبیرستان یکی از مدارس شبانه‌روزی در روستای کهنه جلگه مانه و سملقان به دلیل احضار والدینش از سوی مدیر مدرسه، خود را در آغل گوسفندان حلق‌آویز کرد و به زندگی خود پایان داد.
۱۰ ۷ دی ۹۴ یزد دانش‌آموز ۱۳ ساله مدرسه نمونه دولتی بافق یزد به دلیل افت تحصیلی، خود را به میله بارفیکس اتاق حلق‌آویز کرد و جان سپرد.
۱۱ ۱۹ دی ۹۴ تهران پسر ۱۱ ساله‌ای با حلق‌آویز کردن، خود را از چارچوب در بالکن به وسیله روسری مادرش حلق آویز کرد و به زندگی خود پایان داد. به گفته مادر او، این دانش‌آموز که فصل امتحانات خود را می‌گذراند، اضطراب شدیدی داشت و وقتی در خانه تنها بوده، دست به چنین کاری زده است.
۱۲ ۲۲ دی ۹۴ یزد اختلاف خانوادگی باعث خودکشی و مرگ دانش‌آموز دختر پایه نهم در یزد شد، او از آخرین طبقه آپارتمان خود را به پایین پرتاب کرد.
۱۳ ۳ بهمن ۹۴ کرمانشاه دانش آموز پایه هشتم، قبل از آغاز زنگ تفریح اول از معلم برای استفاده از سرویس بهداشتی اجازه می‌گیرد و قبل از ورود سایر دانش آموزان به محوطه حیاط مدرسه خود را در سرویس بهداشتی حلق آویز می‌کند.
۱۴ ۱۶ اردیبهشت تهران ساعت ۱۸ روز پنجشنبه دختر ۱۳ ساله پس از مشاجره با مادرش از خانه خارج و به روی پل ولایت رفته و در یک اقدام جنون آمیز خود را به پایین در اتوبان نیایش پرتاب می کند.
۱۵ ۲۸ اردیبهشت ۹۵ مشهد دانش‌آموز دختر ۱۲ ساله در مشهد خودکشی کرد. این دختر ۱۲ ساله از طبقه چهارم ساختمان به پایین افتاده بود. براساس روایتی که رسانه منتشرکننده خبر، از گفته‌های پدر این دخترک داشته، این دانش‌آموز به دلیل وسیله‌ای که نباید به مدرسه می‌برده به مدت یک هفته از مدرسه اخراج شده و او به خاطر ترس از تنبیه پدر، دست به خودکشی زده است.
۱۶ ۳۰ اردیبهشت ۹۵ مشهد به دار آویختگی دختری ۱۸ ساله گزارش شد. او برای کنکور درس می خواند و علت خودکشی وی افسردگی اعلام شد.
۱۷ ۱۱ خرداد ۹۵ تهران دختر ۱۴ ساله بعد از تعطیلی از مدرسه خود را حلق‌آویز کرد. ساعت ۴ بعد ازظهر بود که زن جوانی با پلیس تماس گرفت و از خودکشی دخترش خبر داد. دانش آموز کلاس هشتم وقتی از مدرسه به خانه بازگشت، اقدام به خودکشی کرده بود.
۱۸ ۱۸ خرداد ۹۵ تهران دانش‌آموز دوم دبیرستان پس از امتحان ادبیات خود را در سرویس بهداشتی مدرسه حلق آویز می کند.

 

 

9 دیدگاه در“۱۸ دانش آموز در سال تحصیلی ۹۴-۹۵ خودکشی کردند !

 • ۱۳۹۵-۰۳-۲۶ در۱۰:۴۳
  پیوند یکتا

  با این وضعیت منم الان دلم میخواد خودکشی کنم ولی احمقانه ترین کاری هستش که فکرشو میکنم
  بهتره تلاشمو بیشتر کنم به نظرم دوستان
  شما هم تلاش کنید فقط همین

  مرسی محمود از بچه های مدرسه هویزه اهواز

  پاسخ
  • ۱۳۹۵-۰۳-۲۶ در۱۰:۵۲
   پیوند یکتا

   مرسی از نظر خوبت محمود جان
   موفق باشی دوست عزیز 🙂

   پاسخ
 • ۱۳۹۵-۰۳-۲۶ در۱۰:۴۳
  پیوند یکتا

  احمقانه ترین کار ممکن واقعا خودکشی … 🙁

  پاسخ
  • ۱۳۹۵-۰۳-۲۶ در۱۰:۵۳
   پیوند یکتا

   واقعا هم همینطوره و احمقانه تر از این درس نخوندن ! 😐

   پاسخ
 • ۱۳۹۵-۰۳-۲۸ در۰۹:۵۶
  پیوند یکتا

  میتونه تقصیر نظام آموزشی نادرست و فرهنگ کم والدین باشه که به جای استعداد یابی و توقع به جا از دانش آموزان به اونها فشار وارد میکنن… یکی از دوستان من به دلیل فشار و استرسی که باباش بهش وارد میکرد نه تنها تو کنکور موفق نشد بلکه الان بیشتر وقتش تو مطب های روانشناس ها میگذره… یا بعضی اوقات می بینیم وقتی یه دانش آموز ابتدایی به هر دلیلی درس نخونده یا اصلن به تحصیلات علاقه نداره بعضی معلم ها به جای جلسه گذاشتن با والدینش و راهنمایی اون به سمت ورزش یا کار هایی که دوس داره اونو مقابل دوستاش یا والدینش تحقیر میکنن و این کار به ظاهر معمولی مقدمه ای برای استرس ها و افسردگی ها میشه… اولین جایی که همه ی ما بعد از تولد میبینیم خانوادس بهتره که به جای اینکه توقع داشته باشیم فرزندانمون به مشاغل یا زندگی ای که ما در رسیدن بهش ناکام موندیم برسن استعداد های اونها رو کشف کنیم و کمک کنیم زندگی ای که خودشون دوس دارن داشته باشن و اگه کارهای نادرست ازشون سر زد به جای تحقیر و سرزنش اونها بدونیم ما هم به عنوان معلمین و والدین در انجام اون کار مقصریم که بهشون اون طور که باید آگاهی ندادیم… ولی دانش آموزان هم باید بدونن که با مردن کاری درس نمیشه باید با قدرت و به عهده گرفتن مسؤلیت کارها مون مشکلاتمونو حل کنیم نه اینکه شونه خالی کنیم … بعد رد کردن هر مانع یا کنار اومدن با هر مشکل با افتخار ازش به عنوان یک عامل صعود یاد میکنیم و میگیم مشکلی که خیلی ها با داشتنش زندگی شونو تموم کردن برای من یه عامل برای صعود بود…

  پاسخ
  • ۱۳۹۵-۰۳-۲۹ در۰۹:۱۴
   پیوند یکتا

   ممنون از توضیح خوب و تفسیر عالی شما یاور عزیز و بزرگوار

   پاسخ
 • ۱۳۹۵-۰۳-۳۱ در۲۰:۰۵
  پیوند یکتا

  مدیر خدایش آدم دوست داشتنی هستی همه رو جواب میدی خوشم میاد ازت . من آرزو میکنم یک روز به پست و مقامی کلان کشوری برسی که به این مملکت خدمت کنی.افردا کمی مثه تو هستن دوست پاسخگو

  پاسخ
  • ۱۳۹۵-۰۴-۰۱ در۰۹:۲۲
   پیوند یکتا

   خواهش میکنم کمال جان نظر لطفته عزیز

   پاسخ
 • ۱۳۹۵-۰۵-۲۱ در۱۷:۴۳
  پیوند یکتا

  واقعا بعضی اوقات برای انسان شرایط سختی بوجود می یاداما بازم
  آدم نباید مشکلاتشو بزرگ جلوه بده و دست به این اقدام بزنه
  همیشه یادتون باشه بعد هر سختی دوتاآسونیه
  اما وقتی خودتو کشتی نه از این دنیا خلاص می شی نه اون دنیه تاابد در عذابی
  واقعا هر کی میخواد زودتر ازسختیاخلاص بشه اول به عذاب اون دنیاش فک کنه

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *