تغییر رشته در سال سوم متوسطه/ علل و مشکلات آن

تغییر رشته پس از انتخاب رشته اولیه در پایان سال اول متوسطه یکی از مشکلاتی است که امروزه گریبان خیلی ها را گرفته است . برای مثال دانش‌آموزی در سال اول متوسطه تصمیم به انتخاب رشته ریاضی با هدایت تحصیلی و علاقه ی پدر مادر به رشته ریاضی می‌کنند ٬ پس از ۲ سال سخت تحصیلی و کلنجار رفتن با دروس مختلف دانش آموز احساس میکند دراین رشته به اهدافش نخواهد رسید و تصمیم به تغییر رشته میگیرد !

این اتفاق ۲ وجه خواهد داشت ٬ یا دانش آموز موفق خواهد شد و با تغییر رشته و انتخاب رشته ی مناسب و متناسب با علایق خود به سرمنزل تحصیلی خود میرسد و ادامه می‌دهد ٬ یا اینکه پس از تصمیم گیری و تغییر رشته به مشکل گذراندن واحدهای درسی برمیخورد و هم از رشته ی قبلی خود میماند و هم اینکه در یک موقعیت بسیار بد زمانی قرار میگیرد . این مشکل باعث خواهد شد دانش آموز از تحصیل زده شده و بسیار با مشکلات فراوان مواجه شود . برای همین نیازمند یک انتخاب رشته ی هدفمند و با برنامه ریزی دقیق خواهید بود .

بگذارید دانش آموز بر اساس علایق خود تصمیم بگیرد ٬ شاید رشته ی انسانی ٬ فنی حرفه ای و کاردانش رشته هایی از نظر نام و نشان و سختی زیاد سخت نباشند ولی در نظر داشته باشید دانش آموزی که علاقه به هنر داشته باشد هرکار بکند حتی اگر پزشکی هم قبول شود بازهم چشمش دنبال هنر است ! پس انتخاب را با راهنمایی های لازم در اختیار دانش آموز بگذارید تا خودش اینکار مهم را انجام بدهد .

قبل از انتخاب رشته متوسطه با دانش آموز خود صحبت کنید و به او راه و چاه را نشان بدهید و با همه ی این تفاسیر انتخاب را به خودش واگذار کنید .

میرزابیگی بابیان اینکه هدایت تحصیلی سرنوشت دانش‌آموزان را مشخص می‌کند لذا باید تصمیم‌گیری واقع‌بینانه باشد، تصریح کرد: باید برنامه‌ها طوری پیاده‌سازی شوند که والدین قانع شوند که بگذارند هدایت تحصیلی به معنای واقعی صورت بگیرد نه هدایت تحمیلی.

میرزا بیگی با تأکید بر اینکه باید مسئله آموزش و اطلاع‌رسانی به جامعه و خصوصاً والدین درزمینهٔ هدایت تحصیلی بیشتر شود، افزود: هدایت تحصیلی‌ها باید طبق هوش، توانمندی،شخصیت،محدودیت‌ها، استعداد، علاقه و نیاز جامعه باشد تا فرد بتواند در آینده موثر باشد.

این روان‌شناس،مدرس دانشگاه و مشاور مرکز استعدادهای درخشان ایلام ادامه داد: تمایل برخی دانش‌آموزان در سال سوم به تغییر رشته و نارضایتی برخی دانشجویان از رشته‌ی تحصیلی شاهد این مدعاست که موضوع هدایت تحصیلی در جامعه درست توجه نشده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *