اضطراب كنكور ؛ خلاقيت دانش آموزان را كور ميكند !

استاد دانشگاه تهران و کارشناس علوم روانشاسی با اشاره به اینکه افراد با استعداد را باید از دوره ابتدایی شناسایی کرد، گفت: اضطراب کنکور و نمره گرایی، خلاقیت دانش آموزان را از بین برده است.به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، غلامعلی افروز روز شنبه در مراسم رونمایی از کتاب دست نامه شهاب که در ساختمان شهید بهشتی مرکز ملی استعدادهای درخشان برگزار شد، افزود: هوش، ذاتی است اما خلاقیت آمیزه ای از هوش و خصیصه های ذاتی شخصیتی است.
وی اضافه کرد: خصیصه های والای شخصیتی تبسم، دیدن وضع موجود، احساس اندیشه به وضع مطلوب، احساس تلاش مداری، توکل و افکار مثبت است که به خلاقیت منجر می شود اما آفت آن استرس و افکار منفی و ناامنی است.
افروز گفت: قدرت اصلی جهان در حوزه منابع اقتصادی و سیاسی در اختیار کشورهایی است که مغزهای هوشمند و خلاق دارند. رهبران فهیم و بصیر و مدیران ارشد، توانا و بلند فکر همواره به دنبال این بستر هستند که زمینه ای در کشور فراهم کنند که محل زندگی هوشمندان و خلاقان باشد.
وی افزود: در پیش دبستانی ها و مدارس غیرانتفاعی ذهن دانش آموزان را با مطالب بیهوده از جمله ساز، رقص و زبان های مختلف پرمی کنند که هیچ کدام به کار دانش آموز آینده ساز نمی خورد.
کارشناس علوم روانشناسی افزود: شناسایی و هدایت صاحبان استعدادهای درخشان اهمیت زیادی دارد و تفکیک یا تلفیق آنها مهم نیست بلکه مهم هدایت و رهبری آنهاست.
افروز گفت: پیوند سازمان استعدادهای درخشان با بنیاد ملی نخبگان باید عمیق تر شود و بنیاد به این سازمان به عنوان نهاد سرمایه ای نگاه کند.
وی با اشاره به اینکه سازمان پرورش استعدادهای درخشان باید از سازمان سنجش مهمتر تلقی شود، افزود: اضطراب و استرس آفت خلاقیت دانش آموزان است. هم اکنون برخی از دانش آموزان تیزهوش دچار ناامنی روانی و اضطراب هستند و این موضوع باعث قربانی شدن خلاقیت آنها می شود.
استاد دانشگاه گفت: بسیاری از والدین نمره گرا هستند و همین امر باعث شده تا دانش آموز وقتی به دوره دبیرستان می رسد فقط دغدغه کنکور و راهیابی به دانشگاه را داشته باشد.
افروز با اشاره به اینکه کنکور آموزش های دوره متوسطه و بچه های دبیرستانی را از نبوغ واقعی آنان تخلیه کرده است، اظهار کرد: در کجای دنیا این همه کلاس کنکور وجود دارد.
وی اضطراب، نمره گرایی و فشار خانواده ها را مانعی برسر راه خلاقیت دانش آموزان و رشد استعداد آنان برشمرد.
در این مراسم معاون علمی رییس جمهوری و تعدادی از معاونین وزیر آموزش و پرورش نیز حضور داشتند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *